شمارنده گایگر مولر G.M. Tube

از قدیمی­ترین انواع آشکارسازهای تابش، شمارنده گایگرمولر است که توسط گایگر و مولر در سال ۱۹۲۸ ساخته شد. این شمارنده توانایی شمارش پرتو­های ایکس، گاما، بتا و آلفا را دارد. همچنین، به خاطر ساختار ساده­، نسبتا ارزان است. آزمایش­هایی که برای انجام دادن این هدف طراحی می­ شوند با پلاتوی عملکردی تیوب گایگر، تصحیح زمان بر طرف­ سازی (resolving-time)، تعیین نیمه عمر و اصول پایه شمارش هسته­ ای سرو کار دارند.

این شمارنده ­ها بر مبنای یونیزاسیون کار می­ کنند و مانند شمارنده­ های تناسبی، برای افزایش بار حاصل از زوج یون­های اولیه­ ای که در طول مسیر تابش تشکیل شده است، به روشی کاملا متفاوت از تکثیرگازی استفاده می­ کنند. آنها شامل دو الکترود با یک گاز در فشار کاهیده بین الکترودها هستند. معمولا” الکترود بیرونی یک استوانه است، در حالی که الکترود درونی (مثبت) یک سیم نازک در مرکز استوانه است. ولتاژ بین این دو الکترود در مقداری حفظ می­ شود که اگر هر ذره یونیزانی وارد تیوب گایگر شود باعث ایجاد بهمن الکتریکی وسیعی می­ شود. تیوب گایگر استفاده شده در این آزمایش یک تیوب پنجره-انتها (end-window) گفته می ­شود چون که در یک انتهایش پنجره­ای نازک جهت ورود پرتو یونساز دارد. در این شمارنده­ ها میدان الکترونی بزرگی ایجاد می­شود که شدت هر بهمن را افزایش می ­دهد. در شرایط مناسب وضعیتی ایجاد می ­شود که یک بهمن به خودی خود می ­تواند باعث ایجاد یک بهمن ثانویه در نقطه­ ای دیگر از شمارنده شود. لذا، یک زنجیره خود تکثیر بهمنی ایجاد می­ شود که در مقدارهای بزرگ میدان الکتریکی، این زنجیره به شاخه­ های متفاوتی منشعب می ­شود. هنگامی که تخلیه الکتریگی گایگر به اندازه معینی می­ رسد، اثرات تجمعی تمام بهمن­­ ها روی کار آمده و باعث پایان یافتن این زنجیره می ­شود.

شمارنده گایگر فرقی بین انواع ذرات یا انرژی­ ها نمی­ گذارد؛ این شمارنده فقط اطلاعاتی از تعداد ذرات (ایکس، گاما، بتا و آلفا ) وارد شده به آشکارساز را می ­دهد. پالس ولتاژ تولید شده توسط بهمن نوعا بزرگتر از یک ولت است. این پالس ­ها آنقدری بزرگ هستند که بتوان آن­ها را مستقیما با تایمرشمارنده ۲۶۵۰ بدون تقویت کردن شمرد. هر چند معکوس کردن پالس الزامی است.

از معایب آنها زمان مرگ بسیار زیاد است که خیلی بیشتر از سایر آشکارسازهای تابش مورد استفاده می­ب اشد. از این رو، این آشکارسازها به آهنگ شمارش نسبتا پایین محدود می ­شوند. در شرایطی که آهنگ شمارش متوسط است به تصحیحات مربوط به زمان مرگ نیاز است.

 

شرایط گارانتی و خدمات پس از فروش 

خدمات ضمانت شامل تعمیر یا سرویس دستگاه و ارائه خدمات رایگان جهت تعویض قطعات و دستمزد تعمیر بمدت یک سال می­ باشد، ولی ضمانت نامه در شرایط ذیل قابل اجرا نیست:

  • صدمات ناشی از حمل ونقل، نوسانات برق، آتش­ سوزی یا حرارت زیاد، تماس یا نفوذ آب و مواد شیمیایی خورنده ، گرد و غبار شدید، رعد و برق، حوادث طبیعی، ضربه و استفاده غلط و یا بی ­توجهی به دستورالعمل­ های ذکر شده در دفترچه راهنمای دستگاه.
  • دستگاه­ هایی که دستکاری شده ­اند و یا توسط اشخاصی بجز نمایندگان شرکت تعمیر شده باشند.
  • هر نوع دستکاری و یا آسیب در هولوگرام های نصب شده، بر روی دستگاه.
  • هرگونه جابجایی پس از نصب بدون هماهنگی شرکت.
  • مواد مصرفی شامل گارانتی نمی­ باشد.
  • خدمات پس از فروش بمدت ۱۰ سال در قبال پرداخت هزینه­ ها می ­باشد.

این دستگاه را می ­توانید جهت تعمیر و خدمات به دفتر شرکت ارسال کنید. همیشه قبل از فرستادن برای تعمیر، با بخش خدمات مشتریان شرکت از طریق شماره ۲۲۷۷۹۰۲۸-۰۲۱ تماس بگیرید. ایرادات مشاهده شده را نوشته و همراه بسته بندی دستگاه ارسال کنید تا عملیات سرویس با سرعت بیشتری انجام گیرد.

دانلود فایل کاتالوگ