معرفی دزیمتر فعال فردی APD

آشکارسازهای حالت جامد نیمه‌هادی رده بزرگی از آشکارسازهای تابش‌های هسته‌ای است که بیشتر برای اندازه‌گیری و طیف‌سنجی انرژی ذرات باردار و گاما‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند. قدرت تفکیک انرژی بالا بارزترین مشخصه این نوع آشکارسازها است. آشکارسازهای حالت جامد نیمه‌هادی قدمت زیادی داشته و به دهه ۱۹۶۰ بر می‌گردند. آشکارسازهای حالت جامد نیمه‌ هادی از لحاظ مواد مورد استفاده، طراحی‌ها و روش‌های ساخت تنوع زیادی داشته و فعالیت‌های قابل توجهی به منظور بهبود عملکرد و گسترش دامنه کاربردهای آنها انجام گرفته و همچنان ادامه دارد.

پین‌ دیود هادی، نیمه‌هادی و به ویژه سیلیکونی جزء نمونه‌های ابتدائی و ساده آشکارسازهای حالت جامد نیمه‌ هادی هستند که بیشتر برای اندازه‌گیری و دزیمتری ذرات باردار و گاما‌ها به کار برده می‌شوند. از دهه ۱۹۹۰ میلادی استفاده از دیودهای نیمه‌ هادی برای دزیمتری نوترون مورد توجه قرار گرفتند و در چند سال اخیر نیز چندین دستگاه دزیمتر فردی نوترونی بر مبنای استفاده از دیودهای نیمه‌ هادی به بازار ارائه شده است. دستگاه‌های دزیمتر ساخته شده براساس برهم‌کنش مستقیم یا غیرمستقیم نوترون کار می‌کنند. در برهم‌کنش مستقیم، نوترون‌ها با عناصر موجود در آشکارساز (سیلیکون)، واکنش‌های هسته‌ای انجام داده و منجر به تولید محصولات ناشی از واکنش و ایجاد نقص در شبکه کریستالی مواد آشکارساز می‌گردد. در این روش تعیین دز براساس اندازه‌گیری تغییرات ولتاژ دو سر دیود در یک جریان ثابت می‌باشد. در برهم‌کنش غیرمستقیم، نوترون‌ها با عناصر موجود در مواد مبدل نوترون واکنش انجام داده و ذرات باردار ثانویه تولید می‌نمایند. این ذرات باردار تولید شده با رسیدن به آشکارساز ثبت می‌شوند.

تجمع نقص‌های ایجاد شده در شبکه کریستالی سیلیکون باعث کاهش کارائی سیلیکون و همچنین طول عمر مفید آن می‌گردد با این وجود، تاثیرات مخرب این نقص‌ها، بیشتر در دراز مدت و یا در تابش‌هایی با شار بالا، قابل ملاحظه بوده و مورد توجه می‌گیرند. در دزیمترهای فعال گاما، نوترون و گاما-نوترون استفاده از آشکارسازهای مختلف مورد توجه هستند ولی برای دزیمتری گاما- نوترون، استفاده از آشکارساز دیود سیلیکونی مناسب‌‌ترین گزینه است. استفاده از دیود نیمه‌هادی دارای این حسن است که حجم و وزن دزیمتر کاهش یافته و ولتاژ بایاس کمی‌ نیاز داشته و امکان ساخت دزیمتر فعال فردی نوترون و گاما را فراهم نموده است.

روش‌های متعددی برای اندازه‌گیری معادل دز نوترون-گاما است ولی اغلب آنها قابل پیاده‌سازی در قالب دزیمترهای فعال فردی نوترون-گاما نیستند. استانداردهای لازم برای دزیمتری فعال فردی منجر به ایجاد محدودیت‌های متعدد در به کارگیری روش‌های دزیمتری می‌گردد. با در نظر گرفتن استانداردهای پیش­بینی شده برای دزیمترهای فعال فردی به ویژه مشخصات فیزیکی (وزن و حجم) و عملکردی (محدوده خطا)، استفاده از آشکارسازهای دیودی ساخته شده از مواد نیمه‌هادی به ویژه سیلیکون در دزیمترهای فعال فردی نوترون-گاما مورد توجه است.

 

مشخصات 

تابش مورد اندازه‌گیری

گاما

نوع آشکارسازها

دیودهای سیلیکونی

محدوده انرژی پاسخ پرتو گاما

محدوده‌ی اندازه‌گیری آهنگ دز گاما

محدوده‌ی اندازه‌گیری دز تجمعی گامای آنی

حداکثر تا ۱۰ سیورت

صحت اندازه‌گیری گاما

کمتر از% ۳۰ ±

وابستگی انرژی تابش گاما

وابستگی زاویه‌ای

% ۳۰ ± تا زوایای ۶۰ ± درجه

زمان پاسخ

کمتر از ۱۰ ثانیه (زمانی که %۹۰ مقدار واقعی به نمایش در می‌آید)

دمای کار

از ۲۰- تا ۶۰+ سانتی گراد

دمای نگهداری

از ۳۰- تا ۷۰+ سانتی گراد

حداکثر ابعاد دستگاه

طول : ۸۵ میلی‌متر

عرض: ۶۵ میلی‌متر

ارتفاع : ۲۰ میلی‌متر

حداکثر وزن دستگاه

۲۰۰ گرم

استانداردهای پیروی شده

IEC 1283

ANSI 42.20

IDS 265

 

شرایط گارانتی و خدمات پس از فروش 

خدمات ضمانت شامل تعمیر یا سرویس دستگاه و ارائه خدمات رایگان جهت تعویض قطعات و دستمزد تعمیر بمدت یک سال می­ باشد، ولی ضمانت نامه در شرایط ذیل قابل اجرا نیست:

  • صدمات ناشی از حمل ونقل، نوسانات برق، آتش­ سوزی یا حرارت زیاد، تماس یا نفوذ آب و مواد شیمیایی خورنده ، گرد و غبار شدید، رعد و برق، حوادث طبیعی، ضربه و استفاده غلط و یا بی ­توجهی به دستورالعمل­های ذکر شده در دفترچه راهنمای دستگاه.
  • دستگاه­ هایی که دستکاری شده ­اند و یا توسط اشخاصی بجز نمایندگان شرکت تعمیر شده باشند.
  • هر نوع دستکاری و یا آسیب در هولوگرام های نصب شده، بر روی دستگاه.
  • هرگونه جابجایی پس از نصب بدون هماهنگی شرکت.
  • مواد مصرفی شامل گارانتی نمی­ باشد.
  • خدمات پس از فروش بمدت ۱۰ سال در قبال پرداخت هزینه­ ها می ­باشد.

این دستگاه را می ­توانید جهت تعمیر و خدمات به دفتر شرکت ارسال کنید. همیشه قبل از فرستادن برای تعمیر، با بخش خدمات مشتریان شرکت از طریق شماره ۲۲۷۷۹۰۲۸-۰۲۱ تماس بگیرید. ایرادات مشاهده شده را نوشته و همراه بسته بندی دستگاه ارسال کنید تا عملیات سرویس با سرعت بیشتری انجام گیرد.

 

 

 

 

 

دانلود فایل کاتالوگ