شرکت ایمن گستر رامان کیش | مطالب آموزشی
131
rtl,page-template-default,page,page-id-131,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
 

مطالب آموزشی

درباره فرآیند قرائت عناصر TLD

ترمولومینسانس یا TLDچیست؟
فرایندی است که در آن با استفاده از حرارت، انرژی حاصل از جذب پرتو در ماده به صورت نور آزاد می شود.
ماده ترمولومینسانس چیست؟
ماده ای است که از خود خاصیت ترمولومینسانس نشان می دهد.
آشکار ساز ترمولومینسانس چیست؟
مقدار معینی از ماده ی ترمولومینسانس یا ترکیبی از ماده ترمولومینسانس با ماده ی غیر ترمولومینسانس در قالبی واحد وبا جرم و شکل مشخص است و قادر به ثبت اثرات ناشی از پرتو می باشد.
دوز سنج ترمولومینسانس یا TLD چیست؟
وصیله غیر فعالی شامل یک یا چند آشکار ساز ترمولومینسانس که ممکن است درون نگهدارنده ای (تناسب با کاربرد آن دوز سنج) قرار گرفته و به منظور تعیین کمیت دوز معادل بر روی بدن شخص یا در محیط نسب می گردد.
دستگاه قرائتگر ترمولومینسانس چیست؟
وسیله ای جهت استخراج اطلاعات پرتوی آشکار ساز های ترمولومینسانس بر اساس گرما دهی و اندازه گیری نور گسیلی می باشد.
قرائت چیست؟
عبارت است از فرایند اندازه گیری نور گسیل شده از یک آشکار ساز ترمولومینسانس در طی حرات دهی توسط دستگاه قرائتگر.
مکانیزم ترمولومینسانس چیست؟
وقتی که یک منبع انرژی قوی ( مانند یک تابش یونیزه کننده ) به یک ماده TL برخورد می کند، الکترون ها از بعضی اتم ها آزاد می شوند و به قسمت های دیگر ماده حرکت می کنند و پشت سرشان حفره های با بار مثبت باقی می گذارند. سپس وقتی ماده TL گرم می شود، الکترون ها و حفره ها دوباره ترکیب می شوند و انرژی اضافه را در فرم نور آزاد می کنند. شدت نور اندازه گیری شده با مقدار انرژی که در ابتدا از تابش منبع انرژی جذب شده متناسب است.

سوالات مربوط با درگاه پایشگر گاما:

پایشگر درگاهی یا گیت چیست؟
پایشگرهای درگاهی تجهیزاتی هستند که برای بازرسی عبور و مرور افراد، وسایل نقلیه، توشه و بار از جهت وجود مواد پرتوزا بخصوص در مبادی ورودی و خروجی و نیز کنترل آلودگی در سوانح پرتوی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با توجه به نیاز کشور به سنجش و کنترل آلودگی در سوانح پرتوی و نقاط حادثه دیده و همچنین کنترل ورود و خروج مواد رادیواکتیو از مرزها و یا به ساختمانها، تاسیسات و نقاط خاص و همچنین در تیمهای پاسخ به حوادث پرتوی، برای کنترل آلودگی وسایل نقلیه، تجهیزات و افراد در سوانح پرتوی وجود چنین سامانه ای در نقاط یاد شده ضروری به نظر می رسد.

چرا باید از پایشگر درگاهی استفاده شود؟
با توجه به خطرات ناشی از پرتوهای یونساز و انجام عملیات تروریستی با استفاده از چشمه های مولد این پرتوها، لزوم حفاظت افراد در برابر چنین اقدامات تروریستی کاملا احساس می شود. اخبار گوناگونی که در این راستا از کشورهای مختلف به گوش می رسد، گواه این مدعا می باشد.

این مولدها در شکل ها و ابعاد مختلف قابل طراحی و ساخت بوده و قدرت نفوذ پرتوهای ناشی از آن ها بسیار بالا می باشد، به گونه ای که از چوب، آهن و سایر مواد به آسانی عبور کرده و اثرات تخریبی خود را بر جای می گذارد. مهمترین نکته در لزوم استفاده از تجهیزات ایمنی در برابر پرتوها این است که پرتوهای یونساز با حواس پنج گانه قابل شناسایی نیستند و تنها راه شناسایی آن ها، استفاده از سیستم های آشکارسازی پرتوی می باشد.

توجه به این نکته ضروری است که این مواد ممکن است علیرغم دارا بودن حجم و وزن پایین، دارای میزان اکتیویته بسیار بالایی بوده و حتی در مواردی قادر به آلوده سازی بخش وسیعی از یک منطقه مسکونی یا شهری می باشند. همچنین نکته دیگری که باید بدان توجه شود این است که این مواد ممکن است فاقد هرگونه علامت مشخصه ای باشند و ممکن است همانطور که در گزارشهای حوادث پرتوی آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است، قطعاتی از این مواد با اکتیویته بسیار بالا همراه با مواد و تجهیزات دیگر و یا فلزات و آهن آلات اسقاط وارد کشور شود.

بنابراین ورود سهوی یا عمدی این مواد (بعنوان بمبهای کثیف و یا به مقصود ایراد اتهام به کشور) می تواند علاوه بر وارد آوردن ضایعات و بیماریهای جسمی به شهروندان، کشور را متحمل خسارات و ضررهای اقتصادی یا سیاسی جبران ناپذیری نماید.

پس از آلودگی هوا، آب و خاک، آلودگی صوتی و آلودگی نوری، باید خطرات ناشی از انتشار مواد رادیواکتیو را ششمین و شاید تهدیدآمیزترین نوع آلودگی دانست که تمامی عالم را به فنا تهدید می‌کند

این پست در این مکان ها نیز در دسترس است: English